Kalkulator rozkładu F-Snedecora
Uwagi
- Ułamki dziesiętne wpisujemy z kropką, a nie z przecinkiem. Czyli 0.1, a nie 0,1.
- W rozkładzie F-Snedecora znaczenie ma kolejność parametrów. Próbki należy odpowiednio ponumerować. Próbka o większej wariancji otrzymuje numer 1, a jej liczebność – 1 to pierwszy parametr. Próbka o mniejszej wariancji otrzymuje numer 2, a jej liczebność -1 to drugi parametr.
- Trzeba uważać na pojęcie “poziom istotności”. Jeśli podamy poziom istotności równy 0.1, kalkulator odczyta nam kwantyl rzędu 0.9.
Przykład 1
Odczytaj wartość rozkładu F-Snedecora dla z parametrami .
Wpisuję bezpośrednio odpowiednie wartości do kalkulatora:
Odp. .
Przykład 2
W celu zmierzenia regularności uzyskiwanych wyników czasowych w biegu na 100 m sprawdzono wyniki zawodników z Europy i Ameryki Południowej. 7 zawodników z Europy uzyskało wariancję , 9 zawodników z Ameryki Południowej wariancję równą . Na poziomie istotności 0,05 zweryfikuj hipotezę, że odchylenia zawodników od średniej z obu kontynentów są takie same. Załóż, że obie populacje mają rozkład normalny.
Wariancja wybranych zawodników z Ameryki Południowej jest większa, oznaczam więc ją jako , a odpowiednio dla całej populacji: . Dla Europy przyjmuję: ,
Tworzę hipotezy:
Obliczam wartość odpowiedniej statystyki:
Dalej obliczam wartość krytyczną .
Przyjmuję (patrz uwagi wyżej) za pierwszy parametr 9-1=8. za drugi 7-1=6, za poziom istotności: 0.05.
Mam więc: .
Obszar krytyczny jest prawostronny. Nie jest prawdą, że . Zatem:
Odp. Odchylenia wyników zawodników od średniej są być może takie same na obu kontynentach. Nie mamy podstaw do odrzucenia tej hipotezy na poziomie istotności 0,05.